The Evliya Celebi Way
The Evliya Celebi Way
The Evliya Celebi Way

The original and authorised guidebook to the stages of Evliya Çelebi’s pilgrimage itinerary to Mecca in 1671, as he travelled from Istanbul, via Hersek to İznik, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak and beyond.

The book has all the information you need to plan your hike, bike ride or horseback adventure. It has detailed descriptions and times for each section of the route, altitude diagrams, and info about each place along the way. It contains detailed descriptions of the villages and towns that Evliya visited, and includes a folding map inside the back cover.

The book is also a mine of information on Evliya and his life and times, and allows you to rediscover ancient Ottoman ways through the countryside. You will also encounter the horse sports of rahvan and cirit which still flourish in the region. The guidebook is complemented by updates to the route and GPS files downloadable from the website.

 22.50 Add to cart
Sold
Evliya Çelebi Yolu
Evliya Çelebi Yolu
Evliya Çelebi Yolu

Türkiye’nin İlk Uzun Mesafe Yürüyüş ve At Binme Rotası.

Evliya Çelebi’nin 1671 yılında Mekke’de sonlanmak üzere çıktığı yolculuğun Hersek’ten Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’a kadar olan kısmı için yazılmış orijinal rehber kitaptır.

Kitap, yürüyüşünüzü, bisiklet turunuzu ya da at sırtındaki maceranızı planlamaya yarayacak tüm bilgiye sahiptir. İçerisinde detaylı tarifler ve her bölüm için gereken süre bilgisi ile rakım çizelgeleri, her köy ya da kasaba için bilgiler ve Evliya’nın İznik, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak iline dair kapsamlı tasvirleri de yer almaktadır.

Bu kitap, Evliya, onun yaşamı ve onun yaşadığı devir hakkında bir maden niteliğindedir ve size, kırsalda Osmanlı yaşantısını yeniden keşfetme imkanı sağlar. Ayrıca, rahvan ve cirit gibi bu bölgelerde yıldızı hala parlayan at sporlarıyla da karşılaşacaksınız. Kitabın içindeki harita ve internet sitesinde yer alan detaylı konaklama bilgileri de kitabı tamamlamaktadır.

 3.50 Read more